Socializace štěňat - pokračování
3.9.2020Téma socializace v době pobytu štěněte u chovatele jsem již zmínila v článku Socializace, odčervení a očkování štěňat. Jenže ne každé štěně putuje do nového domova kolem osmého týdne a proto další výchova a poznávání je stále v rukou chovatele. Takže ať už jste čerstvým majitelem psího miminka nebo chovatel, práce musí navazovat na započaté poznávání. U chovatele se tedy informujte, co už pejsek poznal a co bude pro něj úplně nové, abyste se vyhnuli nadměrnému zatížení nervové soustavy.
Návyk na obojek a vodítko
Určitě první bude návyk na obojek a vodítko. Tady zpočátku necháváme štěněti jen nasazený obojek, aby si na něj zvykl, hrál si, krmil se s ním a nespojil si to hned s nuceným následováním pánička. Napřed je totiž nutné si u štěněte vybudovat důvěru. Tím i pro něj bude následování nového pána jednodušší. Použijeme pamlsky nebo oblíbené hračky a samozřejmě chválíme hlasem - a to tak expresivně, až budeme u našeho okolí vzbuzovat touhu nechat nás internovat u docenta Chocholouška. Tuto metodu ostatně praktikujeme u všech pochval - za loužičku nebo hromádku na správném místě, splnění cviku, ochotné přiběhnutí na povel.
Harmonogram a návyk pravidelného venčení
Štěněti musíme přizpůsobit rytmus života - snažíme se jej pravidelně krmit, venčit, hrát si s ním, ale také ho necháme dostatečně odpočívat.
Vzhledem k ještě nevyvinutému močovému měchýři je štěně v ranném věku tzv. průtokáč. Kolem 3. - 4. měsíce věku, při dobrém návyku, vydrží spinkat až 8 hodin, aniž by vyžadovalo venčení během noci. Když už se stane nehoda, rozhodně na štěně nekřičíme a netrestáme ho. V takto mladém věku to opravdu nemůže ovlivnit a naopak velká pochvala venku nebo na místě vámi určeném ho bude motivovat víc.
Cestování autem
Další, co si pejsek musí osvojit, je pobyt v omezeném prostoru při cestování autem. Naši psi cestují v plastových kenelkách, výstavních klecích nebo vozíku speciálně určeném pro přepravu psů. Zpočátku (bez jízdy) pejska zvykám na krátkodobý pobyt v přepravce. Cvičně v ní můžete i krmit. Boxy musí samozřejmě odpovídat velikosti psa.
Psí školka nebo cvičiště
Po kompletním třetím očkování a vytvoření protilátek už můžeme začít navštěvovat např. psí školku (kynologické cvičiště), kde se pes seznamuje s ostatními rasami stejného věku, novým prostředím a lidmi. Cviky, které již běžně zvládá v domácím prostředí budou v tu ránu zapomenuty, ale o to právě jde, upevnit kontakt a pozornost i za rušivých podnětů okolo.
Poznávání nových zvuků a situací
Dále pokračujeme v poznávání nových zvuků - domácích a hospodářských zvířat, objektů se specifickými pachy a zvuky (např. nastartované vozidlo, sekačka na trávu, nebo ideální různorodé zvuky jsou na staveništi) - tím se v dospělosti vyhneme neadekvátní reakci. Ono vyjít a sejít prudké schody, přejít most, co má podlahu z děrovaného plechu, projít temnou chodbou, klouzavou podlahou z hladké dlažby, jízda výtahem-metrem, nebo zvládnout v klidu výstřel, není zrovna lehké.
Přihlédnutí k povaze při výběru štěněte
Čím více je štěně nevyrovnané v povaze, tím více práce vás čeká. Někdy se nácvikem podaří psa připravit na zvládnutí situace tak, že laik nic nepozná, ale opravdu nevyrovnaný pes je samozřejmě předem vyřazen z akcí vrcholové úrovně nebo naprosto běžného nekonfliktního rodinného soužití.
Nejhorší na tom je, že někteří majitelé a chovatelé se snaží tyto nevyrovnané jedince protlačit do chovu, a když se jim to povede, je postaráno o množení těchto těžko začlenitelných psů dál a dál. Proto už při výběru štěněte je důležité přihlédnout ke všemu zmíněnému v minulých příspěvcích. Každý by si přece přál pohodového a vyrovnaného psa, ať už k rodině a dětem, nebo k sobě pro radost, sport, či výkon služby.
Magda Moravcová
Chovatelská stanice Ballotada